Haber Detayı
05 Ekim 2021 - Salı 12:08 Bu haber 671 kez okundu
 
Samsun’da Dünya Mimarlık Günü Kutlandı
Dünya Mimarlık Günü Samsun’da Mimarlar Odası’nda düzenlenen etkinlikle kutlandı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun’da Dünya Mimarlık Günü Kutlandı

Kutlama programında meslekte 25, 30, 40 ve 50 yılı dolduran üyelere plaket verildi.

 

Samsun Mimarlar Odası Binasında düzenlenen kutlama töreninde ayrıca sergi açılışı da yapıldı.

 

Samsun Mimarlar Odası Başkanlığı 4 Ekim Dünya Mimarlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada şu ifadelere ter verdi:

 

UIA tarafından 1985 yılından bugüne, BM Dünya Habitat Günüyle paralel bir şekilde her yıl Ekim ayının ilk pazartesi Dünya Mimarlık Günü olarak kutlanıyor. UIA bu yıl “Sağlıklı bir dünya için temiz çevre” temasını seçerek, 2030 kalkınma ajandası tartışmalarına konut, kamusal mekanlar ve bunların iklim değişikliğiyle ilişkilerine odaklanarak katkı yapmayı umuyor. TMMOB Mimarlar Odası da bu önemli günde, özellikle içinden geçtiğimiz dönemde ekonomik krizle birlikte artan erişilebilir konut ihtiyacına, bu bağlamda derinleşen eşitsizliklere, kamusal mekanların bir yandan denetim altına alınırken diğer taraftan da pandemi sürecinde ne kadar yaşamsal olduğuna ve iklim değişikliğinin özellikle kırılgan coğrafyalar ve kentler üzerindeki yıkıcı etkisine dikkat çekmek istiyor.

BM-Habitat’a göre dünya üzerindeki 1.8 milyardan fazla insanın elverişli konuta ihtiyacı var. UIA, 2030 yılında dünya nüfusunun 40’ının iş, eğitim, sağlık ve kamusal hizmetlere erişimin bir ön koşulu olan elverişli konuta erişime ihtiyacı olacağı tahminini öne sürüyor. Bu koşullar altında toplumun erişilebilir konutun tasarımı ve üretiminde mimarların çözümlerine daha çok ihtiyacı olduğu açıkça görülüyor.  

BM Çevre Programı kentlerin, küresel CO2 salımının 75’inden sorumlu olduğunu tahmin ediyor. Bu paya en fazla katkı yapanlar ise ulaşım ve binalar. UIA, BM hedefleri ile dünyanın dört bir yanındaki mimarların uygulamaları arasında köprüler kurmak için çalışıyor. Bilindiği gibi mimarlar karmaşık zorluklara yanıt vermeye donanımlılar. Mimarların, fırsat verildiğinde, sadece yeni Sürdürülebilir Kalkınma Ajandasına yanıt vermekle kalmayıp, gelişimi ve uygulamasında etkili olduğunu görüyoruz.

Bu önemli günde 2021 UIA Dünya Mimarlık Kongresinde kabul edilen Rio Şartı’nı bir yol gösterici belge olarak paylaşıyoruz. Bu belgede de vurgulandığı gibi “Çok daha adil ve eşitlikçi, daha iyi kentlerin devam etmekte olan inşasında mimarlık ve kentsel planlamanın oynayacağı kilit roller vardır. Tasarım, kentlerin elverişli şekilde planlanmasına katkıda bulunmak, fikirleri hayata geçirmek, tartışmayı teşvik etmek ve dönüşümlerin uygulanabilirliğini sağlamak için önemli bir araçtır.”

Tüm bu tablo içinde daha fazla mimarlıktan konuşmak, mimarlığa daha fazla alan açmak için tüm meslektaşlarımızı, mimarlık öğrencilerini, kentle ilgili karar vericileri ve tüm bileşenlerimizi Dünya Mimarlık gününü coşkuyla kutlamaya davet ediyoruz.

Daha nitelikli bir yapılı çevre, daha adil bir ortak yaşam için ilgi duyan herkesi 4 Ekim 15:00’te gerçekleşecek UIA Dünya Mimarlık Günü webinarı ve saat 4 Ekim 18:00’de gerçekleşecek TMMOB Mimarlar Odası webinarına katılarak Dünya Mimarlık Gününe 2021’e katkı koymaya davet ediyoruz.”

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun’da, Dünya, Mimarlık, Günü, Kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');