Haber Detayı
10 Haziran 2021 - Perşembe 13:53 Bu haber 760 kez okundu
 
Samsun’da KOSGEB’den Kadınlara Büyük Destek
KOSGEB Samsun’da, 2019 yılında 260 kadın girişimciye 5 milyon 603 bin 903 TL, 2020 yılında ise 189 kadın girişimciye 22 milyon 941bin 271 TL destek sağladı.
EKONOMİ Haberi
Samsun’da KOSGEB’den Kadınlara Büyük Destek

2021 yılında Samsun’da 2010-2020 Yılları Arasında KOSGEB Desteklerinden Faydalanan Girişimcilerin 55’ini Kadınlar Oluşturdu.

 

Samsun’da  2021 yılında 8 kadın girişimciye  229 bin 180 TL destek sağlandığını bildiren  Samsun Valiliği konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

 

“Etkin destek ve hizmetlerle KOBİ ve girişimcilerin yenilikçi, teknolojik ve rekabetçi bir yapıya ulaşmalarını sağlayarak, ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını arttırmayı hedefleyen KOSGEB, 2009’dan bu yana toplumda girişimcilik kültürünün oluşturulması ve yaygınlaştırılması, potansiyel girişimlerin verimli yatırımlara dönüştürülmesi konusunda lokomotif görevi görmektedir.

 

En son 01.01.2019 tarihinde güncellenip yürürlüğe giren Girişimcilik Destek programının iki alt programından birisi olan Geleneksel Girişimci Destek Programı ile işletmeler kuruluş yıllarında desteklenmekte ve bu işletmelerde istihdam teşvik edilmektedir. İleri Girişimci Destek Programında ise, başvurusu uygun bulunan işletmelerin kuruluşuna, performansına, makine, teçhizat ve yazılım giderleri ile mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğuna yönelik hizmet alımları desteklenmekte olup, Geleneksel ve İleri Girişimcilik eğitimleri KOSGEB E-Akademi üzerinden uzaktan eğitim sistemi ile online olarak https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresi üzerinden verilmektedir.

KOSGEB, “Geleneksel Girişimci Destek Programı” ve “İleri Girişimci Destek Programı” kapsamında kadınlarımız ile birlikte genç, engelli, birinci derece şehit yakını veya gazi girişimcilerimize pozitif ayrımcılık uygulamaktadır. Bunun haricinde KOSGEB KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında ve İşletme Geliştirme Destek Programı altında yer alan Nitelikli Eleman Desteği kapsamında da kadınlarımıza pozitif ayrımcılık uygulanmaktadır. Böylelikle, girişimci işletmelere sağlanan ve üst limiti 50.000 TL olan bir kredinin üst limiti girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda 70.000 TL’ye çıkmaktadır. Yine, Nitelikli Eleman Desteği kapsamında destek oranı 60 olarak uygulanmakta iken, istihdam edilecek elemanın; yeni mezun, kadın, engelli, birinci derece şehit yakını veya gazi olması halinde destek oranı 80’e çıkmaktadır.”

Konuyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan  Samsun Valisi  Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Kadınlar tarafından Samsun genelinde hemen hemen her sektörden KOSGEB’e başvurular olsa da eczane, organizasyon şirketi, terzilik, güzellik salonu, kuaförlük, ev yemekleri, lokanta-cafe, pastane-pastacılık gibi sektörlere başvuru oranı daha yüksek.

 

2010-2020 yılları arasında KOSGEB Samsun Müdürlüğü’müzün desteklerinden faydalanan girişimcilerin 55'ini kadınlar oluşturuyor.  KOSGEB’den destek alan kadınlarımızın daha sonra da birçok girişimcilik hikâyesine tanıklık etmekteyiz. Mobilya üreteninden el emeği göz nuru çini işlemeciliği yapanına, hediyelik eşya üreteninden manda kaymağı ile hazırladığı lokumları ülkenin dört bir yanına gönderenlere, tekstil atölyesi olarak başladığı serüvenine şimdi fabrikasında yüzlerce çalışanına istihdam sağlayarak devam edenine, ünlü yerli ve yabancı markalara fason üretim yaparak sektördeki yerini her gün daha da sağlamlaştıranlara kadar tüm girişimci kadınlarımızın başarı hikayeleri bizler için gurur kaynağıdır.

 

Bu başarı hikayelerinin devamlılığı için girişimcilik destekleri kapsamında ilimizde 2019 yılında 260 kadın girişimcimize 5.603.903 TL, 2020 yılında ise 189 kadın girişimcimize 2.941.271 TL destek sağlanmıştır.Yine, 2020-2021 yılları arasında AR-GE ve İnovasyon Destek Programı dahilinde ilimizde 8 kadın girişimcimiz 229.180 TL ile desteklenmiş olup, girişimci ruha sahip, kendi işyerini kurmak isteyen, katma değeri yüksek ve teknolojik alanlarda üretim yapan tüm kadın girişimcilerimize destek olarak sayılarının artmasını sağlamak en önemli hedeflerimiz arasında yer almaktadır.” dedi.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun’da, KOSGEB’den, Kadınlara, Büyük, Destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı