Haber Detayı
02 Mart 2022 - Çarşamba 16:12 Bu haber 590 kez okundu
 
Samsun'da Muhasebe Haftası Kutlamaları Başladı
1-7 Mart Muhasebe Haftası kutlamaları Samsun'da Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun'da Muhasebe Haftası Kutlamaları Başladı


Samsun Mali Müşavirler Odası Başkanı Dilaver Öğütcü yaptığı açıklamada; Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla 1-7 Mart haftasının  Muhasebe Haftası olarak kutlandığını belirtti.

 

     Öğütçü, " Samsun SMMMO olarak her yıl Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan, ilişkili kurum ziyaretleri ile devam eden haftaya bu yıl da Pandemi koşulları nedeniyle sınırlı tutulan program dahilinde Valilik Makamı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ilişkili kurumları ziyaretle devam ettik. 

 

11 Mart 2020 tarihinde başlayan pandemiye rağmen oda faaliyetlerimiz aksamadan sürdü. Meslektaşlarımız pandemi sürecinde  özverili çalışmalarına devam etmektedir. Bu süreçte hayatını kaybeden görev şehidi meslektaşlarımızı rahmetle anıyorum."  dedi. 

 

 

 SAMSUN SMMMO TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK ODASI


 Türkiye’de 117 bin 500 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 4 bin 850 Yeminli Mali Müşavirin TÜRMOB çatısı altında hizmet vermekte  olduğunu, Samsun odasının ise 984 üye ile bölgenin en büyük odası olduğunu ifade eden Dilaver Öğütçü, " Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleği, kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, üreten, canlı ve dinamik bir Türkiye için Kaliteli hizmet sunarak, Ülkemizin ve işletmelerimizin gelişimi için çalışan, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez unsuru olmuştur.

 

 Odamız kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur, Başta Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına verilmesi gereken, beyan ve bildirimlerin, hazırlanması, gönderimi, meslek mensuplarımız tarafından yapılmaktadır. Ayrıca TÜİK, KGK, BDDK, SPK, EPDK, KOSGEB ve Hazine Müsteşarlığı gibi, ekonomideki diğer düzenleyici ve denetleyici kamu kurumları da meslek mensuplarımızın hizmetlerinden yararlanmaktadırlar, Meslektaşlarımızın yaptıkları görevler, ülke ekonomisinin gelişimine önemli katkı sunmaktadır.

Hazine ile mükellef arasında köprü görevi gören meslek mensuplarının ve mali müşavirlik mesleğinin, önemli sorunları da bulunmaktadır." diye konuştu.

 

 Meslek yasasında 32 yılın  geride kaldığını ifade eden Öğütçü, meslek elemanlarının yaşadıkları ve çözüm bekleyen sorunları şöyle sıraladı:


• Uygulanabilir Mali tatil getirilmelidir

• Kdv oranlarımız düşürülmelidir

•  Nispi temsil kaldırılmalı veya düzenlenmelidir

• Kapasite uygulamasına ve Ücret tarifesinde zaman esaslı ücret tarifesine geçilmelidir. 

•  Tahsilatlarda Kdv-Gelir vergisi çelişkisi ortadan kaldırılmalıdır.

• Ba bs Düzeltmelere ceza kaldırılmalıdır.

•  Mevzuat değişiklikleri torba yasalarla yapılmamalıdır.

• Meslektaşlarımıza Arabuluculuk yetkisi verilmelidir.

• Özelgeler meslek mensubuna verilmelidir

• Smmm stajyerleri kayıtsız şartsız teşvik kapsamına alınmalıdır

• Mahsup işlemi tamamlanana kadar e haciz uygulanmamalıdır.

• Belli hizmet süresini tamamlayan meslek mensuplarına yeşil pasaport verilmelidir."

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, Muhasebe, Haftası, Kutlamaları, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı