Haber Detayı
22 Ekim 2021 - Cuma 12:23 Bu haber 516 kez okundu
 
Samsun’da nitelikli ara eleman yetiştirme Projesi Hayata Geçirildi
Samsun’da Nitelikli Ara Eleman Yetiştirilmesi Amacıyla Nitelikli İstihdam ve Strateji Geliştirme Merkezi Projesi (NİSGEM) Hayata Geçirildi
EKONOMİ Haberi
Samsun’da nitelikli ara eleman yetiştirme Projesi Hayata Geçirildi

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının (OKA) açmış olduğu Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında Samsun Valiliği tarafından geliştirilen Samsun Nitelikli İstihdam ve Strateji Geliştirme Merkezi (NİSGEM) Projesi destek almaya hak kazandı.

 

NİSGEM Projesi kapsamında 21.10.2021 Perşembe günü Samsun Valis  Doç. Dr. Zülkif DAĞLI’nın başkanlığında yapılan toplantıya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz ÜNAL, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AYDIN, Vali Yardımcısı İbrahim CİVELEK, İl Milli Eğitim Müdürü Murat YİĞİT, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Yardımcısı Sait GÜL, Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim ÇELİK ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Basri Ulaş katıldı.

 

Samsun NİSGEM projesi, Şehit İlhan Hamlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde bulunan Döner Sermaye İşletmesi üzerine inşa edilmesi planlanarak “Samsun Nitelikli İstihdam ve Strateji Geliştirme Merkezi” olarak faaliyetlerine başladı.

 

 Proje kapsamında personel ihtiyacı ağırlıklı olarak Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan norm fazlası öğretmenlerden oluşturuldu. Projenin işletilmesi Milli Eğitim Bakanlığı Döner Sermaye Yönetmeliğine göre yapılacak. Projenin süresi 18 ay ve bütçesi 8 milyon bin 367 TL olarak belirlendi.

 

NİSGEM Projesi ile ilgili yaptığı değerlendirmede, ilimizde ve bölgemizde faaliyet gösteren firmaların temininde güçlük çektiği nitelikli ara elemanların yetiştirilmesi noktasında projeyi çok önemsediğini belirten Samsun Valisi  Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Uygulamaya koyduğumuz projenin amacı, üretim ve hizmet sektörlerinde nitelikli işgücünün oluşturulması, var olanın eksikliklerinin giderilerek niteliğinin artırılması, üretim/hizmet süreçlerine destek olunarak firmalarımızın katma değerlerinin artırılabilmesi ve uluslararası kabul edilebilirliğe sahip sertifikaların verilebilmesi için gerekli akreditasyon ve yetkinin alınması akabinde işletilmesidir. Tüm bunlara ek olarak ilgili sektörlerin ihtiyaç duyduğu ancak örgün ve yaygın eğitim ile karşılanmasında zorluk yaşanılan spesifik alanlarda nitelikli mesleki eğitimin verilmesi planlanmaktadır.

NİSGEM Merkezimizde; 8 adet/yıl eğitici eğitimleri, 8 adet/yıl 300 kişi/yıl çalışanlara yönelik mesleki eğitim düzenlenecektir. Yılda 2500 adet belge verilecek olup bu kapsamda uluslararası mesleki yeterlilik belgesine sahip kişi sayısının 500 kişi/yıl, Europass geçerliliği olan belge/sertifika sahibi kişi sayısının 500 kişi/yıl ve ulusal mesleki yeterlilik belgesine sahip kişi sayısının 1.500 kişi/yıl olması hedeflenmektedir.” dedi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun’da, nitelikli, ara, eleman, yetiştirme, Projesi, Hayata, Geçirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');