Haber Detayı
17 Mart 2022 - Perşembe 17:29 Bu haber 657 kez okundu
 
Samsun’da Tarihi Çeşme Restore ediliyor
Samsun’un İlkadım İlçesinde, Kitabesi Üzerinde Sultan 2. Abdülhamid Han’ın Tuğrası Bulunan Tarihi Çeşme Restore Ediliyor
TURİZM Haberi
Samsun’da Tarihi Çeşme Restore ediliyor

Samsun’un İlkadım ilçesine bağlı Cedit Mahallesi sınırları içerisinde SultanII. Abdülhamid Han döneminde yaptırılan ve üzerinde de Sultan II. Abdülhamid Han’ın mührübulunan tarihi çeşmede yapılacakbakım, onarım, çevre düzenleme ve restorasyon çalışmalarının işbirliği protokolü imzalandı.

 

İmza törenine,  Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) Şube Müdürü Fatih Ercan ile Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Dr.Ali Sarıalioğlu katıldı.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, “İhale işlemleri, yapı denetim hizmetleri ve her türlü teknik hizmetleri Samsun Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünce yürütülecek olan ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın da her konuda ortağı olarak destek vereceği restorasyon çalışmasıyla ilgili açıklama yaptı.

 

Vali Dağlı, “Samsun il merkezinde bulunan tarihi çeşmenin orijinalliğinin günümüze kadar korunduğuna dikkat çeken Sayın Valimiz, Türk-İslâm medeniyetinin güzide yapılarından olan ve vakıf kültürümüzün en önemli simgelerinden çeşmelerimizin vatandaşlarımızın su ihtiyaçlarını karşılamalarının yanı sıra önemli bir buluşma ve sohbet noktası da olduğunu belirterek, “Tarihi ve kültürel yapıların korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz. Sultan II. Abdülhamid Han döneminde yaptırılan ve Samsunumuzun önemli bir değeri olan bu tarihi çeşmemizi de bu bağlamda aslına uygun bir şekilde restore edip, vatandaşlarımızın hizmetine sunarak, tarihi ve kültürel mirasımızı geleceğe taşımaya devam edeceğiz.” dedi.

 

TARİHİ ÇEŞME HAKKINDA :

Atletizm Stadyumu ve yapımı devam eden Yeni Samsun Müzesi yanında bulunan tarihi çeşmenin, Sultan II.Abdülhamid Han’ın saltanatı döneminde Hicri 1309 – Miladi 1892 yılında Alemdarzade Hafız Mehmet Aziz hayratı olarak yaptırıldığı bilinmektedir. Kare planlı kesme taştan inşa edilmiş çeşmenin dört yüzünde, köşelerde ve ortada sütunceler yer almaktadır. Yuvarlak kemerlerin üzeri bir friz (kabartmalarla bezeli ya da düz şerit) halinde triglif sırasıyla çevrelenmiştir. Frizin üstünde kesme taştan kitabe, ön yüzde dikdörtgen mermer tuğra, tuğranın iki yanında da bitkisel motifler bulunmaktadır. Çeşmenin üstü yuvarlak kubbeli olup dilimli motiflerle belirlenmiştir. Çeşme üzerindeki kitabede Sultan II.Abdülhamid’in tuğrası ve açıklama yer almaktadır. Kitabenin açıklamasında aşağıdaki bilgiler yer almaktadır:

 

İktiza i hazret.....  Hane eserine

Çeşme inşa ettiler Samsun'daki Atşanede

....... Kaç ise tarh ettiler tarihini

Çeşmeyi yaptı hukumetsayeiŞabanede  1309

 

(Gerekli zevatlar(hazretler).........

eserinde susayanlar için samsun'dakiatşanede çeşme inşa ettiler.

...... çeşmeyi hükümeti şaban ayında 1309 da yaptı)

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun’da, Tarihi, Çeşme, Restore, ediliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı