Haber Detayı
07 Ocak 2022 - Cuma 12:50 Bu haber 977 kez okundu
 
Samsun'da Vaka Sayıları Yüzde 50 Arttı, Vali Dağlı'dan Uyarı Geldi!..
Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Samsun’da pandeminin son durumu ve ildeki vakaların seyri hakkında açıklama yaptı, halkı OMİCRON'a karşı uyardı.
SAĞLIK Haberi
Samsun'da Vaka Sayıları Yüzde 50 Arttı, Vali Dağlı'dan Uyarı Geldi!..

Samsun’da Vaka sayılarının Yüzde 50 artış gösterdiğini ifade eden Vali Dağlı açıklamasında şunları söyledi:

 

“  “Son günlerde ilimizin pandemi rakamlarında, görmek istemediğimiz bir tabloyla karşılaşıyoruz. 18 – 24 Aralık haftası verilerinde kısmi bir gerileme gösteren vaka sayımız, son 10 gün itibariyle yeniden bir yükseliş içine girdi ve ilimizde maalesef vaka sayımız 50 oranında, hızlı bir artış gösterdi.

Ülkemizde görülen Omicron varyantının etkileri, henüz şehrimizde görülmeden ortaya çıkan bu ani artış bizi endişelendiriyor.

 

Ama bu durum sadece bizi endişelendirmemeli.  Hepimiz, yeni varyantın etkileri ilimizde ortaya çıkmadan, bu olumsuz tablodan kurtulmanın yollarını aramalı ve koronanın bizi bunalttığı, ölümleri arttırdığı günleri hatırlayarak, Omicron’u yenmek için eski ayarlarımıza, önlemlere daha sıkı uyum sağladığımız günlere geri dönmeliyiz.

 

Çene altı maske kullanmaktan vazgeçmeli; kalabalık yerlerden olabildiğince uzaklaşmalı; bu ortamlarda bulunmamız gerekiyorsa kesinlikle maskeli olmalı ve hepsinden de önemlisi mutlaka ve mutlaka aşımızı yaptırmalıyız.

 

Devletimiz Covid 19’la mücadele edebilmemiz için bize her türlü imkânı sunuyor. Son günlerde Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılan düzenlemeyle, bir önceki aşısının üzerinden 3 ay geçen vatandaşlarımıza da hatırlatma dozlarını yaptırma hakkı verildi. Yerli aşımız Turkovac’ın ilimize gelmesine sayılı günler kaldı.

 

Elimizde bu kadar güçlü silah varken bu mücadeleyi kaybetmemeli, ilimizi koronadan korumalı, onca zorluğun ardından, yerli aşımızı da ürettiğimiz bir ortamda vaka sayımızın artmasına, yeni can kayıpları yaşamamıza izin vermemeliyiz.

 

Şehrimizdeki tüm vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum: Lütfen koronayla mücadelede eski ayarlarımıza dönelim. Maske mesafe önlemlerine riayet edelim. Aşı hakkımız varsa bunu mutlaka kullanalım, aşımızı ertelemeyelim. Şehrimize doğru gelen yeni varyant, etkisini göstermeden, önlemimizi alalım. Omicron’a şehrimizi teslim etmeyelim.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, Vaka, Sayıları, Yüzde, 50, Arttı,, Vali, Dağlı'dan, Uyarı, Geldi!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı