Haber Detayı
20 Ekim 2021 - Çarşamba 13:55 Bu haber 1449 kez okundu
 
Samsun Tabip Odası'ndan 5 Dakikalık Randevulara Tepki
Samsun Tabip Odası Başkanı Funda Furtun, Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesini ziyaret etti.
SAĞLIK Haberi
Samsun Tabip Odası'ndan 5 Dakikalık  Randevulara Tepki


 Kamuda görev yapan hekimleri  çalışma koşullarında dinleyen Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri,  hekim sorunları ve çözümleri konusunda  görüş alışverişinde bulundu.

 


5 DAKİKADA SAĞLIK HİZMETİ VERİLEMEZ

 

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun “ Oda yönetimimiz uzun zamandır gerek hekim meclisi toplantıları gerekse birim temsilcileri aracılığıyla meslektaşlarımızın sorunlarından haberdar. Fakat bu defa bizzat gelerek kamuda çalışan meslektaşlarımızla beraber olmak istedik. Son zamanlarda kamuda hekimler 5 dakika aralarla randevu verilerek adeta baskıya maruz kalmakta. 5 dakikada asla sağlık hizmeti verilemez.

 

 Bu sebeple itirazlarımızı kamu hastaneleri yöneticilerine yazıyla bildirdik. Öte taraftan kamuda çalışan hekimlerin başta olmak üzere tüm hekimlerin özlük haklarında büyük kayıplar oluştu. Pandemi döneminde dahi birçok söz verilmesine rağmen canlarıyla mücadele veren hekimlerin özlük haklarında kayıplar devam etti ne yazık ki. Samsun’da da kamudan hekim istifaları her geçen gün artış göstermekte. " dedi.

 

KAMUDAN 18 AYDA 8 BİN HEKİM İSTİFA ETTİ


TTB verilerine göre tüm Türkiye’de 18 ayda 8000 hekimin kamu görevlerinden istifa ettiğini ifade eden Dr. Furtun, " Çünkü pandemi ile iyice dayanılmaz hale gelen ağır çalışma koşulları ve özlük haklarında büyük kayıplar hekimleri bezdirdi. Hekimlik mesleğin doğası gereği birçok zorluğu zaten barındırıyor. Buna kötü yönetilen sağlık idaresinin eklenmesiyle durum daha ağırlaştı. Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde meslektaşlarımızla yaptığımız bu sohbette de bıçağın artık kemiğe dayandığını, geçim sıkıntısı ile karşı karşıya kalan meslektaşlarımızı gördük. 

 

 Sağlık idaresinden hekimlerin talepleri oldukça nettir. Hekimler, emekliliklerine yansıyan hak ettikleri ücreti almak istiyorlar. Özlük haklarında iyileştirme istiyorlar. Siyasetçilerin hekim emeği üzerinden pirim yapmaya çalışan popülist politikalardan vazgeçmelerini, hekimlerin hekimlik yapmalarına engel olmamalarını istiyorlar. Türkiye’nin birçok yerinde bu ve benzeri talepler yüksek sesle ifade edilmekte ve sağlık idaresinden bu konuları konuşmak üzere randevu talep edilmektedir. Bu konudaki kararlılığımızın test edilmemesini umuyoruz.” diye konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Tabip, Odası'ndan, 5, Dakikalık, , Randevulara, Tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı