Haber Detayı
04 Ekim 2021 - Pazartesi 11:16 Bu haber 928 kez okundu
 
Samsun ZMO, Çarşamba Ovası'nın Tarımdışı yatırımlara kapatılmasını istedi
ZMO (Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hasan Çobancı Çarşamba Ovası'nın 2017 yılında büyük ova koruma kapsamına alındığını ve tarım dışı yatırımlara kapatılması gerektiğini söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun ZMO, Çarşamba Ovası'nın Tarımdışı yatırımlara kapatılmasını istedi

 

Çarşamba Ovası'nda kurulan Oltan Köleoğlu'na ait bES ile ilgili olarak yatgının ÇED gerekli değildir kararı verdiğini ifade eden Çobancı, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

" Samsun ili Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi sınırları içerisinde yapılan ve hali hazırda üretime devam etmekte olan BES ile ilgili Ziraat Mühendisleri Odası olarak müdahil olduğumuz “ÇED Raporu Gerekli Değildir” kararının iptali istemi ile açılan ve Danıştayın iptali ile yeniden bilirkişi incelemesi yaptırılmak suretiyle 3.İdare Mahkemesinde karara bağlanan davada oy çokluğu ile “ÇED Raporu Gerekli Değildir” kararı iptal edilmiştir.


 Bu kararın alınmasını tarımsal alanların korunmasına yönelik olması nedeniyle ZMO Samsun Şubesi olarak olumlu karşılamaktayız. 


Çarşamba ovası 2017 yılında büyük ova koruma kapsamına alınmıştır. Çarşamba büyük ova koruma sahası sınırları da belirlidir. Çarşamba ovası alüvyal toprak özelliğinde olan, yeşil ırmağın aşındırıcı etkisiyle binlerce yıldır taşıdığı toprakları ve materyalleri eğimin azaldığı, akış hızının düştüğü ve sığ alanlarda biriktirmesiyle oluşan, verimli topraklardır.

 

ÇARŞAMBA OVASI'NDA TARIM DIŞI KULLANIM ARTTI

 

Çarşamba ovası yıllardır yapılaşmanın, sanayinin, nüfus atışı vb. konuların baskısı altında tarım dışı kullanımın arttığı, gelecek nesillere aktarılması gereken bu verimli toprakların alan olarak giderek azaldığı, ovaya yapılan bu baskılar neticesinde tarım topraklarının kirlendiği bilinen gerçeklerdir.


 Çarşamba ovasının büyük ova koruma kapsamına alınması, öncekiyıllarda yapılan yanlış uygulamaların devam etmesini önleyici, ülkemizin doğal yollarla oluşmuş en verimli ovalarından birisini koruyarak gelecek nesillere aktarımını sağlayacağı gibi, ülkemizin tarımsal üretimi ile birlikte günümüzde stratejik önemi daha iyi anlaşılan gıda üretiminin korunmasını da sağlayacaktır. 


 Söz konusu BES santrali yapımı için alternatif alan araştırması yapılmadan, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası ve konu ile ilgili diğer meslek odalarının görüşü alınmadan, ÇED Gerekli Değildir Kararı ile birlikte hızla inşaatı tamamlanmış ve işletmeye açılmıştır.

 


ÇARŞAMBA BES BEN YAPTIM OLDU MANTIĞIYLA AÇILDI

 Bu işlemin hukuksuz olduğu, BES santralinin tarım alanlarına ve çevreye olası zararlarının olacağı tarafımızdan ve diğer meslek odaları tarafından muhtelif zamanlarda kamu oyu ile paylaşılmıştır. Ancak ben yaptım mantığı ile oldu bittiye getirilerek BES santrali işletmeye açılmıştır. 


ÇARŞAMBA BES'İN İŞLETİLMESİ SONLANDIRILMALIDIR

3.İdare Mahkemesinin almış olduğu ÇED gerekli değildir kararının iptal edilmesi ile BES santralinin Çarşamba Ovasında hukuksuz olarak inşa edildiği tescillenmiştir. BES santralinin işletilmesi bu karar ile sonlandırılmalıdır.


Çarşamba ovası ve civarında yatırım yapacak kuruluşların yer seçimini yaparken öncelikle büyük ova koruma alanı olarak belirlenen alan dışında yer seçimi yapmaları gerektiğini bundan sonra göz ardı etmemeli ve Çarşamba Ovası tarım dışı yatırımlara kapatılarak tarımsal niteliği korunmalıdır."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, ZMO,, Çarşamba, Ovası'nın, Tarımdışı, yatırımlara, kapatılmasını, istedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı