Haber Detayı
07 Temmuz 2021 - Çarşamba 14:10 Bu haber 1466 kez okundu
 
Samsunlu Fındık Üreticileri Taleplerini Açıkladı
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Fındık üreticilerinin taleplerini açıkladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
 Samsunlu  Fındık Üreticileri Taleplerini Açıkladı

Erdal Avcı konu ile ilgili olarak yaptığı açı8klamada şu ifadelere yer verdi:

 

1-Bölgemizde fındık ürünü önemli geçim kaynağı olup yaklaşık olarak 500 binüretici 2.5 milyonkişi direk, dolaylı yönden ise yaklaşık 8 milyon kişi gelir elde etmektedir. Samsun İlimiz ise114.524 hektar ve 66.363 ton fındık üretimi ile Türkiye fındık üretim alanlarının 17’sini oluşturmaktadır.

 

2020 yılı fındık taban fiyatı Levant Kalite 22 TL/kg, Giresun Kalite fındık 22,50 TL/kg olarak açıklanmıştı özellikle hasattan önce açıklanan fındık taban fiyatı üreticiler tarafından memnuniyetle karşılanmıştı.

 

Fındık üreticileri için 2021 yılı taban fiyatı merakla beklenmektedir taban fiyatın üreticiler fındık bahçelerine girene kadar açıklanması çok önemlidir.

Taban fiyatın açıklanması tarımsal girdiler gübre, ilaç, işçilik gibi maliyetlerinartması dikkate alınarak en az 2020 yılı taban fiyatına uygulanan oranların yansıtılması sağlanmalıdır.

 

Ziraat Odalarımızın 2021 yılı maliyet çalışma sonucu olarak 1 kg fındıkmaliyeti 22.85 TL olarak hesaplanmış olup taban fiyatın oluşmasında 30 refah payı yansıtılarak TMO tarafından alım kararı ve taban fiyatın hasattan önce açıklanması fındık üreticileri tarafından beklenmektedir.

 

Not: 2021yılı rekolte çalışması henüz yapılmadığından maliyet çalışmasında 2020 yılına dekara verim baz alınmıştır.

 

2-Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından müdahale alımı yapılan Fındık ürününün alım süresinin ilgili hasat döneminde fındık ( Ağustos) ayında başlayarak bir sonraki yılın 1 Temmuz tarihine kadar devam ettirilmesi. TMO’nun Çiftçinin garantörü olarak varlığının sürdürülmesi fındık sektörü ve fındık üreticileri ve fiyat istikrarı sağlanması yönünde önemlidir.

 

3-Fındık ürününün alım satımının yapıldığı, ilgili döviz cinsi üzerinden fiyatının belirlenerek her yıl meydana gelecek fiyat tartışmasına son verilmesinin sağlanması. Üreticinin neye satacağını, sanayicinin ihracatçının neye alacağını bilerek hareket etmesinin sağlanması.

 

4-Dünya’da en fazla üretimini sağladığımız önemli tarım ürünleri arasında yer alan, aynı zamanda sanayi ürünü olan Fındığın Ar-Ge çalışmalarının yapılabilmesi işlenmesi mamul madde haline getirilerek ihraç edilmesi için Bölgemize Fındık Organize Sanayii kurulması.

 

“5-Dünya çapında 70’ini ürettiğimiz ve 80civarınında ihracatını yaptığımız ülkemize yaklaşık olarak 2 milyar doların üzerinde döviz kazandıran Fındık ürünü için MilliFındık Politikasının oluşturulması.

 

6-Fındık da Alan Bazlı Gelir Desteği yaklaşık olarak 7 yıldır 170 TL olarak çiftçilerimize ödenmektedir Alan Bazlı ve diğer destek modellerinin artan mazot, gübre, ilaç vb. gider kalemlerinin maliyetleri göz önünde bulundurularak ödenen destek miktarının arttırılması.

 

7-Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilere hibe destekli; Bahçe Temizleme Sırt Tırpanı, Motorlu İlaçlama Makinesi vb. makine alet ekipmandesteği sağlanması.

 

8-Ziraat Odaları ve Yerel Yönetimler öncülüğündeatıl olan ve yaşlı fındık bahçelerinin tespit çalışmaları yapılarak yaşlı fındık bahçelerinin yenilenmesi projelerinin hayata geçirilmesi özellikle bu projeler kapsamında üreticinin ürününün ekonomik kaybı desteklenerek bu projelerin sonucu olarak fındıkta verim ve kalite artırılması sağlanacaktır.

9-2B arazileri çiftçilerimizin kendi satın aldıkları veya aile büyüklerinden miras kalan orman vasfını yitirmiş tarım arazileri olup,  kendi arazilerini tekrar satın alma durumu ile karşı karşıya olduğundan ayrıca 2 B arazi sorunu çözülemediği ve her geçen yıl üreticiler Tarımsal Desteklerden, Tarsim Sigortalarından, Tarımsal Kredilerden, TMO ‘ya da fındık teslimi gibi devlet imkanlarından ve arazisine yol veya ev yapılması gibi ihtiyaçlardan yararlanamamaktadır. Yaklaşık sekiz yıldır 2B çalışmaları şuana kadar sonuçlanmamıştır çalışmaların hızlandırılması ve üreticilerimizin tarım arazisi olarak kullanmakta olduğu( yüzde 80 fındık bahçesi) arazilerin çiftçilere sembolik bir rakam ile çok daha cüzi bir rakamla satışı ivedilikle yapılarak üreticilerimizin bu mağduriyetlerinin giderilmesi sağlanacaktır.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: , Samsunlu, , Fındık, Üreticileri, Taleplerini, Açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı