Haber Detayı
27 Aralık 2019 - Cuma 17:01 Bu haber 1960 kez okundu
 
SAMÜ'de Milli Şair Mehmet Akif Ersoy Anıldı
Milli Şair Mehmet Akif Ersoy Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Canik Yerleşkesi 100. Yıl Konferans Salonu'nda düzenlenen programda anıldı.
KÜLTÜR VE SANAT Haberi
SAMÜ'de Milli Şair Mehmet Akif Ersoy   Anıldı

 

 

Mehmet Akif Ersoy'u Anma Haftası etkinlikleri kapsamında Samsun Üniversitesi 100. Yıl Konferans Salonu'nda yapılan etkinliğe Samsun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Kaynak, Samsun Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Salih Kesgin, Samsun Üniversitesi Sağlık Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İbrahim Tan, akademik ve idari personelin yanı sıra öğrenciler katıldı.

 

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan programda ilk olarak şairin belgeseli sinevizyonda izletildi. Ardından Tarih Bölümü öğrencisi Kübra Aksu, Mehmet Akif'in şiirini seslendirdi. Edebiyat ve Sanat Öğrenci Topluluğu öğrencilerinin gerçekleştirdiği kısa bir müzik dinletisinin ardından Samsun Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Beşirli "Mehmet Akif'in Gençlik Tasavvuru: Asım'ı Anlamak" konulu söyleşisine başladı.

 

Prof. Dr. Mehmet Beşirli Milli Şair'in hayatından söz ederek “Mehmet Akif hayatında İslam’ı referans alarak ilerlemiştir. Memleketin içine düştüğü kötü durum Mehmet Akif'in yazdıklarını doğrudan etkilemiştir. Milli Şair, Teşkilat-ı Mahsusa sayesinde birçok yer gezmiştir. Yazdığı kitaplarda Akif'in hayatını görebilmek mümkündür" diye konuştu. Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı kitaplar ve hikâyeler üzerinden Asım ve Asım'ın neslinin ne olduğu hakkında bilgiler veren Beşirli, “Asımın nesli şehit olur, bedenini feda eder, ama vatanını ve imanını vermez. Asım dinini ve milletini sever, basit bir kaderci değildir. Baskı ve zulümlere karşıdır. Batının ahlak kurallarını körü körüne almaz. Asım ve Mehmet Akif'in ahlakı Kur'an-ı Kerim ahlakıdır. Asımlar sizsiniz, Asımlar hepimiziz. Özellikle siz gençler çalışın çabalayın. İlim neredeyse gidin alın," ifadelerinde bulundu.

 

Program Samsun Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Salih Kesgin'in Prof. Dr. Mehmet Beşirli'ye anı takdim etmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: SAMÜ'de, Milli, Şair, Mehmet, Akif, Ersoy, , , Anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı