Haber Detayı
04 Şubat 2021 - Perşembe 14:03 Bu haber 3277 kez okundu
 
Tarım Danışmanları Kadro İstiyor
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi, Tarım Danışmanları İl Temsilcisi Fatih Güngör ve Oda Başkanı Hasan Çobancı Tarım Danışmanlarına Kadro verilmesi gerektiğini söylediler.
EKONOMİ Haberi
Tarım Danışmanları Kadro İstiyor

Fatih Güngür ve Hasan Çobancı, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık sisteminin yaygın, etkin ve verimli bir yapıya kavuşmasını sağlamak amacıyla 2009 yılından beri, tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetinin desteklendiğini belirttikleri açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

 

SAMSUN’DA 67, TÜRKİYE GENELİNDE 900 TARIM DANIŞMANI VAR

 

“ Tarımsal yeniliklerin, gelişmelerin; tarımsal bilgi ve teknik uygulamaların, çiftçilerimize aktarılmasında; ülkemiz tarımının kalkınmasında rol üstlenmeyi kendine bir görev olarak kabul etmiş Serbest olarak ya da Ziraat Odaları ve Birliklerde çalışan Samsun’da 67 ;Türkiye genelinde 900 e yakın Tarım Danışmanı görev yapmaktadır.

 

TARIM DANIŞMANLARINI GÖRMEZDEN GELEMEZSİNİZ


Tarım ve hayvancılıkta teknik ile tecrübeyi buluşturmazsanız ülke tarımının geleceğini yok edersiniz.Dünya nüfusunun hızla arttığı bir zamanda ileride gıda sıkıntısı yaşanacağı aşikar.Dünyanın hiç bir ülkesinde geleneksel tarımla bu açığı kapatamazsınız,muhakkak ki yenilikçi tarım tekniklerini kullanmak icabeder. Tarım Danışmanları bu anlamda çok önemli bir rol oynuyorlar. Tarım danışmanlarını görmezden gelemezsiniz.

 

TARIM DANIŞMANLARI KADROYA ALINMALI,  ÖZLÜK HAKLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

 

1000 köye 1000 tarım gönüllüsü, Köymer ve Tar-gel gibi bakanlığın geçmişte uygulamış olduğu projelerde görev yapan teknik elemanların hepsi kadroya geçmiştir. Önümüzde ki günlerde tebliği, yönetmeliği ve uygulama esaslarında bakanlığın mevzuat değişikliğine gideceği ;2009 yılından beri Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerini destekleme adı altında devletin desteklediği bu uygulamada görev yapan tarım danışmanlarının; İl tarım ve orman müdürlüklerinde tarımsal danışmanlık birimleri oluşturularak çiftçilerimizin ihtiyaç duyduğu bütün bölümlerden tarım danışmanı istihdam edip saha elamanı olarak daima çiftçinin yanında olacak bir takım kurulması yada kadroya alınarak özlük haklarının iyileştirilmesi gerekmektedir.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Tarım, Danışmanları, Kadro, İstiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı