Haber Detayı
19 Mayıs 2022 - Perşembe 13:33 Bu haber 334 kez okundu
 
TMMOB, ‘Geziye, Emeğimize, Mesleğimize Sahip Çıkıyoruz!’ eylemlerine başladı
TMMOB’nin ülke genelinde 16-22 Mayıs tarihleri arasında “Geziye, Emeğimize, Mesleğimize Sahip Çıkıyoruz!” şiarıyla gerçekleştireceği eylem ve etkinliklerle ilgili olarak Samsun’da da basın açıklaması yapıldı.
SİVİL TOPLUM Haberi
TMMOB, ‘Geziye, Emeğimize, Mesleğimize Sahip Çıkıyoruz!’ eylemlerine başladı

TMMOB’a bağlı odaların yönetici ve temsilcileri Samsun’da EMO (Elektrik Mühendisleri Odası) Samsun Şubesi'nde bir araya gelerek bir basın açıklaması yaptı.

 

TMMOB İKK Sekreteri Veli KEBAPCI basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ Ülkemiz ekonomiden siyasete kadar her alanda büyük bir kriz içerisinde. Krizin sorumlusu olan iktidar, halkın acil sorunlarına çözüm üretmek yerine toplumsal muhalefeti susturarak başarısızlığının üstünü örtmeye çalışıyor. Son günlerde birbiri ardına yaşanan hezeyanların altında, iktidarın bu çözümsüzlüğünün telaşı yatıyor.

 

Siyasal, ekonomik ve sosyal bunalımın meslektaşlarımızı ve yurttaşları her açıdan kuşattığı, enflasyon ve işsizliğin tavan yaptığı bir atmosferde daha adil, daha demokratik bir ülke için direnen Gezi direnişini organize ettikleri gerekçesiyle tutuklanıyor, muhalefet sindirilmeye çalışılıyor. Aralarında TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Mücella Yapıcı, Şehir Plancıları Odamızın İstanbul Şubesi’nin eski başkanı Tayfun Kahraman ve Mimarlar Odamızın Hukuk Müşaviri Can Atalay’ın da bulunduğu arkadaşlarımıza verilen cezalar, toplumu tümden sindirme ve her türden muhalefeti yok etme amacına yönelik bir adımdır.

 

İktidar güdümündeki mahkemenin verdiği bu cezaların hiçbir hukuki dayanağı ve toplumsal meşruiyeti bulunmamaktadır. Gezi Direnişi ve bu direnişin parçası olmuş herkes bu tarih karşısında ve toplum vicdanında tertemiz ve lekesizdir.

 

Ülkemizin geleceğini kurtarabilmek, daha iyi koşullarda yaşayabilmek ve çocuklarımızın geleceğini güvenceye alabilmek için tüm toplum kesimlerinin daha fazla sorumluluk almasına, mücadelemizi daha fazla artırmamıza ihtiyacımız var.

 

Bizler, bu ülkenin imarından sanayiine, tarımından enerjisine kadar tüm süreçlerinde yer alan ve üretilen değerlerin tümünde özel katkıları bulunan, hayatı yaşanabilir kılan mühendisleri, mimarları, şehir plancıları olarak, acil taleplerimizi bir kez daha dile getiriyoruz.

 

Nitelikli işgücümüzün heba olmasına neden olan işsizlik sorunu derhal çözülmelidir.

Tüm meslektaşlarımıza güvenceli istihdam sağlanmalıdır.

Kamuda mühendis, mimar ve şehir plancılarının istihdamı artırılmalıdır.

Kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ücretleri ve özlük hakları iyileştirilmelidir, ek göstergeler 4800-6400 aralığına yükseltilmelidir.

KHK ile haksız ve hukuksuz biçimde kamu görevinden ihraç edilen meslektaşlarımız tüm haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmelidir

Gezi davasından tutuklu arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Bu anlamda Geziye, emeğimize, mesleğimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz!

Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!

Yaşasın TMMOB Örgütlülüğü!..”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: TMMOB,, ‘Geziye,, Emeğimize,, Mesleğimize, Sahip, Çıkıyoruz!’, eylemlerine, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı