Haber Detayı
16 Aralık 2021 - Perşembe 16:52 Bu haber 1865 kez okundu
 
TMMOB Kimya Mühendisleri Odası'ndan evde içki üretenlere uyarı
TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Yönetim Kurulu son günlerde Türkiye'nin çeşitli illerinde 22 vatandaşın alkol nedeniyle hayatını kaybetmesi üzerine bir basın açıklaması yaptı.
SAĞLIK Haberi
TMMOB Kimya Mühendisleri Odası'ndan evde içki üretenlere uyarı


TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nuri Pilgir konu ile ilgili olarak yağtğı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

" Değerli vatandaşlarımız; Afyonkarahisar ilimizin Bolvadin ilçesinde 3 vatandaşımızın ve en son Kahramanmaraş, Sivas, Yalova, İstanbul, Antalya, Erzincan, Mersin ve Gaziantep illerimizde 22 vatandaşımızın alkol sebebiyle vefat etmeleri, bazı vatandaşlarımızın ise yoğun bakıma kaldırılmaları yine , Etil , Metil, isopropil Alkol, vb. kimyasalların ülkeye giriş veya 
üretiliş anından itibaren piyasaya verilmeleri sırasında izleme ve denetimlerde eksiklikler olduğunu göstermektedir.


Yaşanan son olaylarda 25 vatandaşımızın ölüm nedeni olduğunu tahmin ettiğimiz Metil Alkol, alkol üretimi sırasında bir miktar oluşabilen; ancak son üründe Gıda kodeksine göre binde 1,5 i geçmemesi gereken bir maddedir. 


Bu limitin aşılması açık bir biçimde sağlık sorunlarına davetiye çıkartmaktadır. Metil alkol insanlar tarafından mevzuatta izin verilen dozların üzerinde tüketildiğinde zehirlenmelere neden olmaktadır. 


örnek verecek olursak 1 yudum içilen saf metanol körlüğe neden olmaktadır. Zehirlenme belirtileri 12 - 24 saate kadar görülmeyebilmektedir. Zehirlenme mide bulantısı, karın ağrısı, baş dönmesi, güçsüzlük gibi belirtilerle başlar ve merkezi sinir sisteminde çökme, körlük, koma ve ölüm, bu olumsuz tablonun ciddi sonuçları olarak ortaya çıkmaktadır. 


Ne yazık ki son yıllarda , Alkollü içkilere yapılan zamlar adeta vatandaşlarımızı evlerinde içki üretimi yapar hale getirmiştir. Bu sebeple alkollü içkilere uygulanan vergi oranları gözden geçirilmeli, kayıtdışının önüne geçmek için tüm kurum ve kuruluşlar işbirliği yapmalı, tüketicinin uygun fiyatlarla güvenli bir biçimde tercih ettikleri ürüne ulaşmaları sağlanmalıdır. 


Evsel kullanım için üretilen Etil Alkol Denatüre edilmeden satışa sunulmalıdır. Etil Alkolün e ticaret şeklindeki satışı yasalarla engellenmelidir. Etil Alkol üreticilerinin üretim ve arz miktarları kayıt altına alınmalıdır. İthal edilenler izlenmelidir.


Yılbaşı gecesinin yaklaştığı bu günlerde merdiven altı üretim yaparak insanların sağlığı ile oynayacak sahtekarlara meydan verilmemelidir. Denetimler, mevzuat konusunda yeterli bilgiye sahip personeller tarafından yapılmalı ve sıklaştırılmalıdır.


Tüketicilerimiz bilmelidirler ki, ürünün dış görünüşünden sahte olup olmadığını anlamak mümkün değildir. Dökme içki tüketmemek veya tükettikleri noktalarda orijinal ambalajı görmeyi talep etmek yetersiz de olsa bir önlem olarak görülmelidir. Şüpheli gördükleri durumları yetkililere bildirmekten kaçınmamalıdırlar.

 Tüketici alışverişini güvenilir kurumsal yerlerden yapmalıdır. 
Ülkemizde bu sebeple daha fazla insanımızın hayatını kaybetmemesi en büyük dileğimizdir."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: TMMOB, Kimya, Mühendisleri, Odası'ndan, evde, içki, üretenlere, uyarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı