Haber Detayı
30 Nisan 2022 - Cumartesi 16:09 Bu haber 922 kez okundu
 
TÜRK İŞ – DİSK - KESK - TMMOB – TTB’den 1 Mayıs Çağrısı
TÜRK İŞ – DİSK - KESK - TMMOB ve TTB, Samsunluları 1 Mayıs Pazar günü Saat 13.00’te Samsun Cumhuriyet Meydanı’na 1 Mayıs Mitingine davet etti.
SİVİL TOPLUM Haberi
TÜRK İŞ – DİSK - KESK - TMMOB – TTB’den 1 Mayıs Çağrısı

Katılımcı Örgütler Adına bir basın açıklaması yapan TÜM BEL-SEN Samsun Şube Başkanı ve

KESK Dönem Sözcüsü Suat YILDIZ açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“Geçinemiyoruz! Bu zamlarla yaşanmaz. Bu ülkede yaşamak her gün zorlaşıyor; Hayat çok pahalı hale geldi. Ama emeğimiz ucuz, canımız ucuz. Enflasyon her gün rekor kırıyor, İğneden ipliğe zamlar durmak bilmiyor. Ekonomik kriz, işsizlik, zamlar, pandemi derken ülkemizde insanca yaşamak bir yana hayatta kalmak bile her gün zorlaşıyor.

İnsanca yaşayacak bir ücret güvenceli bir iş istiyoruz! Asgari ücrete, memur maaşlarına ve emekli aylıklarına yılın başında yapılan artışlar eridi gitti. İşsizliğe çare bulunmuyor, her evde en az bir işsiz var. İşsizlik Sigortası Fonu ise işsizlere değil işverenlere dağıtılıyor.

Bu krizin faturasını biz ödemeyeceğiz! Ülkeyi yönetenler bu ağır ekonomik koşullarda geçim mücadelesi veren halkı korumak yerine, zenginleri, bankaları ve sermayeyi koruyor. İşsize iş, yoksula aş vermek yerine sermayeye teşvik dağıtıyor. Bu düzenin çarkları sermayeye sömürecek ucuz emek, yağmalanacak doğa, talan edilecek kentler yaratmak üzere dönüyor.

Sermaye için değil halk için bütçe istiyoruz! Halk işsizlikle, açlıkla, yoksullukla, borçlarla, salgınla mücadele ederken AKP iktidarı ülkenin tüm kaynaklarını, bir avuç patrona ve ayrıcalıklı zümreye aktarıyor. Hükümete yandaş şirketlerin vergileri sıfırlanıyor. Dövize endeksli ihaleler ile ayrıcalıklı şirketler ihya ediliyor. Bu adaletsiz düzende fakir daha fakir, zengin daha zengin oluyor.

Demokratik özgür bir ülke istiyoruz! Üstü örtülemeyen hakikate dair çığlıklar, baskı ile şiddet ile sansür ile zor ile bastırılmak isteniyor. Hakkını arayan ve gerçekleri söyleyen herkes bu hukuk dışı zorbalıklarla karşı karşıya kalıyor Bu düzenin çarkları, dünyanın tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten bizleri, işçileri, emekçileri, çiftçileri, küçük esnafı, kamu emekçileri, mühendisleri, mimarları, hekimleri, avukatları, aydınları, akademisyenleri, sanatçıları, gençleri, kadınları, emeklileri, emekli dahi olamayan tüm halkımızı ezdikçe eziyor.

Evet, günlerin getirdiği zam, zulüm, baskı, sömürü ve adaletsizlik! Bu düzen mağdur ettiği milyonları bölüp parçalayarak ayakta kalıyor. Bu düzenin kışkırttığı cinsiyetçilik, ırkçılık ve göçmen düşmanlığı, mezhepçilik ve savaş politikaları ülkemizin ve halkın geleceğini tehdit ediyor.

ARTIK YETER! BU BÖYLE GİTMEZ!

  • Elektrik, su, doğalgaz, benzin, mazota… yapılan zamlar geri alınmalı, faturalar tüm vergilerden muaf tutulmalıdır.

  • Asgari ücret başta olmak üzere tüm ücretler artırılmalıdır. Ekonomik kayıplar öncelikli olarak karşılanmalıdır.

  • En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine çekilmelidir.

  • Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) emeklilik hakları verilmelidir.

  • Ücretlerin üzerindeki vergi yükü azaltılmalıdır. Vergi dilimleri günümüz koşullarına göre güncellenmelidir.

  • Eşit işe eşit ücret ilkesine aykırı güvencesiz sözleşmeli çalıştırma biçimlerine son verilmeli, herkese güvenceli ve kadrolu istihdam sağlanmalıdır.

  • Emekçilerin ekonomik ve özlük haklarıyla ilgili, kayıplar karşılanmalı, sendikal hakların kullanımının önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Grevlerin yasaklanması son bulmalıdır.

  • Hiç kimse cinsiyetinden dolayı ayrımcılığa uğramamalı, kadınlara yönelik mobbing, şiddet, taciz ve tecavüzler son bulmalıdır.

  • Kayıt dışı, kuralsız çalışan motorlu kuryelerden, merdiven altı imalathanelerde üretim yapan tekstil işçilerine kadar, farklı işkollarındaki tüm güvencesiz işçiler, sendikal örgütlülüğün koruyucu şemsiyesi altına alınmalıdır.

  • Laik demokratik bilimsel bir eğitim, parasız, nitelikli, ulaşılabilir bir sağlık hizmeti verilmelidir.

Biz birleşirsek zamlar geri alınır. Dayanışmayı büyütürsek emeğimizin hakkını alırız. Bizim mücadelemiz bu düzeni değiştirir. Emeğin, barışın, demokrasinin egeme olduğu emeğin Türkiye‛sini ve emeğin dünyasını kurmak bizim ellerimizdedir.

20 yıldır ülkeyi yönetenler ve tüm yetkileri tek kişide toplayanlar sorumluluktan kaçamaz. Ülkenin kanayan sorunlarını kendi dışındaki herkese ve her şeye bağlayan bir yönetim anlayışına artık yeter diyoruz. Biz işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, tüm sömürülenler, yoksullaşanlar ve ezilenler olarak bu düzeni değiştirme, 84 milyonun insanca yaşayacağı bir ülkeyi inşa etme gücümüz var.

Yoksulluğa, İşsizliğe, Sömürüye, Güvencesizliği Karşı Barışı Kardeşliği Umudu Ve Mücadeleyi Büyütmek İçin İnsanca Bir Yaşam, Demokratik Bir Ülke İçin 1 Mayıs'ta Alanlardayız!

1 Mayıs 2022 Pazar Günü Saat 13,00 'De Cumhuriyet Meydanı'ndayız!

Tüm Halkımızı 1 Mayıs Mitingine Çağırıyoruz.

( Yürüyüşümüz Shell Kavşağından Saat 12:30‛ Da Başlayacaktır)"

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: TÜRK, İŞ, –, DİSK, -, KESK, -, TMMOB, –, TTB’den, 1, Mayıs, Çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı