Haber Detayı
24 Ocak 2022 - Pazartesi 12:40 Bu haber 725 kez okundu
 
Uğur Mumcu, katledilmesinin 29’uncu yılında anılıyor.
Ankara’daki evinin önünde 24 Ocak 1993’te bombalı suikast sonucu katledilen araştırmacı-gazeteci Uğur Mumcu, 29’uncu ölüm yıldönümünde anılıyor.
YAŞAM Haberi
Uğur Mumcu, katledilmesinin 29’uncu yılında anılıyor.

Araştırmacı gazeteciliğin öncülerinden olan Uğur Mumcu, mafya ilişkilerine, yolsuzlukları ve karanlık alışverişleri ortaya çıkarmak için yıllarca mücadele verdi. Uğur Mumcu, Cumhuriyet gazetesinde 1975 yılında yazdığı bir yazıda geçen “Vurulduk ey halkım, unutma bizi” sözleriyle 29 yıldır anılıyor.


Dava 29 yıldır çözülemiyor

Uğur Mumcu suikastı davası cinayetten 7 yıl sonra açıldı. Suikastı, İBDA-C ve Hizbullah gibi örgütler üstlendi ancak sis partisi hâlâ aralanmadı. Mumcu suikastı ile Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Dr. Muammer Aksoy ve Doç. Dr. Bahriye Üçok cinayetlerini de kapsayan dava ‘Umut’ adı altında birleştirildi. Sanıklardan Mehmet Ali Tekin, Hasan Kılıç ve Ekrem Baytap, ‘yasa dışı Tevhid-Selam ve Kudüs Ordusu örgütünü kurmak ve yönetmek’ suçundan 12 yıl 6’şar ay hapisle cezalandırıldı. Sanıklar Abdulhamit Çelik, Fatih Aydın, Yusuf Karakuş, Mehmet Şahin ve Recep Aydın’a ise ‘silahlı suç örgütü üyesi olmak’tan 6 yıl 3’er ay hapis cezası verildi. Tevhid-Selam Kudüs Ordusu üyesi olmak suçundan yargılanan ve kırmızı bültenle aranan 3 sanığın ise 2020’de beraat ettiği ortaya çıktı. Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar Selahattin Eş, Ali Akbulut, Aydın Koral ve Ahmet Cansız’ın hakkındaki yakalama kararını ‘savunmalarını’ yapmaları amacıyla kaldırdı. 8 Aralık 2020’de çıkan karara göre Selahattin Eş, Ali Akbulut ve Aydın Koral’ın beratına karar verildi. Davada yargılanan bir diğer firari sanık Oğuz Demir’in hakkındaki dava ise sürüyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati imzasıyla firari Oğuz Demir’in malvarlığı ‘terör örgütlerine finansman sağladığı’ gerekçesiyle donduruldu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Uğur, Mumcu,, katledilmesinin, 29’uncu, yılında, anılıyor., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı