Haber Detayı
24 Ocak 2022 - Pazartesi 17:15 Bu haber 484 kez okundu
 
Uğur Mumcu Samsun’da Da Anıldı
24 Ocak 1993 tarihinde katledilen gazeteci, yazar Uğur Mumcu Samsun’da düzenlenen törenle anıldı.
YAŞAM Haberi
Uğur Mumcu Samsun’da Da Anıldı

Uğur Mumcu Parkında yapılacağı açıklanan anma töreni hava muhalefeti nedeni ile Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Konferans salonunda gerçekleşti .

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından Atatürkçü Düşünce Derneği Gençlik kollarından iki genç Uğur Mumcuya Sesleniş ''Vurulduk Ey Halkım Unutma'' şiirini okudu. Arkasından Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli Günün anlam ve önemine dair konuştu.

 

Program, Çevre Mühendisleri Odası Samsun Şubesi eski Başkanı Özcan Çoluk'un  sazı ve söylenen  türkülerle devam etti.

 

Anma Etkinliğine CHP İl Yönetim Kurulu Üyeleri, İyi Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy,CHP İl kadın Kolları Başkanı Nazan Güneysu, CHP İl yöneticileri, İlkadım ve Atakum Gençlik Kolları, CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, CHP Samsun Büyükşehir Belediyesi  Meclis üyesi Atilla Tekcan, EMO genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cevat Öncü, DİSK Emekli Sen Samsun Şube Başkanı Tacettin Aydın ve vatandaşlar katıldı.

 

ADD samsun Şube Başkanı Dr. Işlık Özkefeli anma töreninde yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

 

“ 31 Ocak 1990 Muammer Aksoy, 24 Ocak 1993 Uğur Mumcu, 19 Ocak 2007 Hrank Dink, 24 Ocak 2001 Gaffar Okkan bu tarihler birçoğumuzun hala hafızalarında…

 

24 Ocak 1993 karlı bir Ankara sabahı, araştırmacı gazeteciliğin öncüsü, Atatürk Devrim ve İlkeleri’nin ödünsüz savunucusu, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu; aracına konulan bombanın patlaması sonucu, haince-sinsice katledildi.

Kalpaksız Kuvâcı Uğur Mumcu’nun kalleşçe ve acımasızca aramızdan koparılışının üzerinden tam yirmi dokuz yıl geçti. Uğursuz geçen tam 29 yıl…

 

Doğan Öz, Bedrettin Cömert, Bedri Karafakioğlu, Abdi İpekçi, Cavit Orhan Tütengil, Ümit Kaftancıoğlu, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Eşref Bitlis, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu, Metin Göktepe,  Hrant Dink ve Gaffar Okan…

Acımız ilk gün ki kadar taze, üzüntümüz derin, öfkemiz ise keskindir. Ancak asla yılgın ve umutsuz değiliz, olmadık, olmayacağız. İşte bu nedenle buradayız.

Hepimiz birer Uğur Mumcu’yuz. Mücadelemiz devam edecek ve kazanacağız. Korkmuyoruz, Umutluyuz, Kararlıyız, Susmayacağız, Mücadeleye hazırız.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Uğur, Mumcu, Samsun’da, Da, Anıldı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı