Haber Detayı
20 Ekim 2021 - Çarşamba 18:28 Bu haber 297 kez okundu
 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Samsun'da
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu birdizi programa katılmak üzere Samsun'a geldi.
SİYASET Haberi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Samsun'da


 Bakan Adil Karaismailoğlu, Samsun programına Havza-Vezirköprü karayolu şantiye ziyareti ile başladı.

 Burada açıklamalarda bulunan Bakan Karaismailoğlu, “Türkiye; her anlamda geleceği parlak, büyümek için çok çalışan bir ülkedir. Artan ekonomik potansiyelimizin gereğini yerine getirmek, ulaşımın tüm modlarında, insan ve yük taşımacılığındaki iddiamızı artırmak üzere var gücümüzle çalışıyoruz. Gerek ulaştırma gerekse haberleşme alanında hem milletimizin daha iyi yarınları için hem de küresel bir lojistik süper güç olabilmek için yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz.


 2003-2021 yılları arasında ulaşım ve haberleşme hizmetleri için 1 trilyon 119 milyar lirayı aşkın yatırım gerçekleştirdik. Bu kutlu yürüyüşümüz tam 19 yıldır devam ediyor. AK Parti iktidarı öncesinde 6 bin 100 kilometre olan yol uzunluğunu 28 bin 340 kilometreye ulaştırdık.  Mevcut yol uzunluğumuzu kısa sürede 29 bin 500 kilometreye çıkaracağız. Sadece bin 714 kilometre olan otoyol uzunluğumuzu, 3 bin 532 kilometreye ulaştırdık. 


Tünel uzunluğumuzu 720 kilometreye çıkaracak, karayollarımızı fiber optik altyapı ile döşeyeceğiz. Havayolunda 26 noktadan yapılan iç hat uçuşlarını 56 noktaya ulaştırdık. 50 ülke ve 60 noktaya yapılan dış hat uçuşlarımızı, bugün 127 ülke ve 329 noktaya ulaştırdık. " dedi.

Karaismailoğlu, “Samsun-Sivas (Kalın) hattının rehabilitasyonu ve sinyalizasyon yapımını tamamlayıp, hattımızı 04 Mayıs 2020’de hizmete açtık. Hükümetlerimiz döneminde ülkemizin ulaşım iletişim ve haberleşme yatırımlarımızdan Samsun ilimiz de hak ettiği yatırımları almıştır, almaya da devam edecektir. Samsun’un ulaşım ve iletişim harcamaları için 10 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. Samsun’daki bölünmüş yol uzunluğunu 120 kilometreden alıp, 310 kilometreye çıkardık.


 Samsun’u bölünmüş yollarla Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop’a bağladık. Hükümetlerimiz döneminde, Samsun il genelinde; 235 kilometre bitümlü sıcak kaplamalı yol yaptık. 2’si çift tüp tünel olmak üzere, toplam uzunluğu 2 bin 235 metre olan 22 adet tünel yaptık. Bunun yanında, toplam uzunluğu 14 bin 193 metre olan 113 adet köprüyü tamamladık. 1993-2003 arasında ilimizdeki karayolları için 701 milyon liralık harcama yapılırken, hükümetlerimiz döneminde bu miktarı 12 kat artarak, 9 milyar 147 milyon liraya çıkardık.Samsun’daki 10 adet karayolu yatırımlarımızın proje toplam bedeli 9 milyar 147 milyon lirayı aşıyor. " diye konuştu. 

 


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bugünkü Samsun ziyaretimizin ilk durağında, ilimizde devam eden on önemli karayolu yatırımlarımızdan birisi olan Havza ve Vezirköprü ilçelerimizi birbirine bağlayan karayolu şantiyemizi ziyaret ediyoruz. Toplam 14,8 kilometre uzunluğunda bitümlü sıcak kaplamalı bölünmüş yolumuzda; 110 metre uzunluğunda bir adet çift köprü, 2 adet hemzemin kavşak ve 1 adet de farklı seviyeli kavşak yer alacaktır. Havza-Vezirköprü yolumuz, Batı Karadeniz’i, Orta ve Doğu Anadolu’ya bağlayan devlet yolu üzerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ikinci büyük su kanyonu olan ‘Şahinkaya Kanyonu’ da bu yol güzergahında yer almaktadır.


 Projemizin tamamlanmasıyla bu hatta daha rahat, daha hızlı ve daha emniyetli seyahat sağlanacaktır. Bu şeklide kanyonumuza olan turist ilgisi de artacaktır. Mevcut güzergahın dışından giden kesimlerde kamulaştırma çalışmaları devam etmektedir. 260 milyon lira proje bedelli yol inşaatımızı, 2023 yılında tamamlayarak,  Havza ve Vezirköprülü kardeşlerimizin hizmetine sunacağız. 

 

 Bakan Karaismailoğlu konuşmasının sonunda Batı Karadeniz’de meydana gelen sel felaketindeki üstün hizmetlerinden dolayı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve alanda çalışan ekiplere teşekkür etti. 

 

Programa ayrıca Samsun Vali Vekili Hasan Öztürk, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ve protokol üyeleri katıldı.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Ulaştırma, ve, Altyapı, Bakanı, Adil, Karaismailoğlu, Samsun'da,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');