Haber Detayı
18 Şubat 2022 - Cuma 13:26 Bu haber 4730 kez okundu
 
Yatılı Okul Dayatması nedeniyle çocukları okul bırakan anne Karadeniz Hayat'a konuştu
Salıpazarı Yukarı Kestanepınar Mahallesi'nde yaşayan 4 çocuk annesi Gülsüm Köse Düzgün, köylerine servis verilmemesi, yollarının yapılmaması ve çocuklarının ailesinin yanında yaşayarak okuması için 3 yıldır verdiği mücadeleyi anlattı.
YAŞAM Haberi
Yatılı Okul Dayatması nedeniyle çocukları okul bırakan anne Karadeniz Hayat'a konuştu

 

 

Salıpazarı Yukarı Kestanepınar Mahallesi'nde yaşayan 4 çocuk annesi Gülsüm Köse Düzgün'ün çocukları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yatılı okul dayatması ve taşımalı sistemde servis sağlamaması nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldı.

 

4 Çocuk annesi Gülsüm Köse Düzgün, 3 yıldır çocuklarının ailesinin yanında kalarak eğitim görmesi, bunun için de taşımalı sistemde servis sağlanması için mücadele veriyor.

 

Defalarca müracaat ettiği halde, Salıpazarı ilçe merkezine 17 km. olan köylerine taşımalı sisteme dahil ettiremeyen Anne Gülsüm Köse Düzgün sonunda isyan etti.

 

Köylerinin 4 km. yakınına kadar servis geldiğini, ancak bu servisin köye çıkmadığını ifade eden Gülsüm Köse Düzgün çocuklarının ailesinin yanında okuyabilmeleri için mücadeleye sonuna kadar devam edeceğini söyledi.

 

YATILI OKUL DOLACAK DAYATMASI!..


Çocuklarının ailesinin yanında okumak istediklerini, ancak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de ısrarla  önce yatılı okul dolacak dayatması ile taleplerini yerine getirmediğini ifade eden Gülsüm Köse Düzgün sonunda çocuklarını okuldan almak zorunda kaldı.

 

Yatılı okulda aile yanındaki ortamı bulamadığını, yatılı okul çıkışı hafta sonlarında cep telefonları da ellerinden alındığı için iletişim BİLE kuramadıklarını ifade eden Gülsüm Köse Düzgün, www.karadenizhayat.com haber sitesi Genel Yayın Yönetmeni Coşkun Özbek'in konuğu oldu, sorunlarını ve köylerinin sorunlarını anlattı.

 

İşte Gülsüm Köse Düzgün'ün röportajı:

Coşkun ÖZBEK: Gülsüm Köse Düzgün bir anne; çocuklarının okula servisle gidip gelebilmeleri yanında eğitimini sağlayabilmesi için  3 yıldır mücadele veriyor. Ancak bu mücadeleden sonuç alamadığı için şu anda çocukları okulu bırakmış durumda. Gülsüm Hanım; çocuklarınızı neden okula göndermediniz?  Çocuklarınızın yaşadığı sıkıntılar neler;  bunlardan söz eder misiniz?

 

 Gülsüm Köse Düzgün: Salıpazarı Yukarı Kestanepınar'da oturuyorum. Orada doğdum, orada büyüdüm. 4 çocuk annesiyim, iki çocuğun okula gidiyor ikisi küçük. 

 

Oğlum okulu bıraktı 15 tatilden önce. 3 yıldır servis için uğraşıyoruz. Bir sürü çaba verdik, Valiliği aradık, sonuç alamadık. Konuyu bilmesi gereken bütün herkes biliyor zaten.

 

KÖYÜMÜZÜ, KÖYLÜMÜZÜ İNSAN YERİNE KOYMUYORLAR

Servis vermiyorlar. 4 kilometre mesafe yüzünden servis verilmiyor ama, 32 kilometre mesafeye servis veriliyor. Bizim köyümüzü neden insan yerine koymuyorlar veya görmezden geliyorlar?

 

Ben yetkililere duyurmak istiyorum. Benim oğlum şu anda evde 11 sınıf öğrencisi yurtta kalmak istemiyor.


Önce bize yurt önerdiler. Benim oğlum yurtta kalamıyor. Hafta sonunda yurttan eve gelirken gece yarısı kayboldu. Bulamadık, polisi aradık. Bu olaydan sonra da Salıpazarı'na gittim yine servis vermediler. Çocuklar yurt yerine ailelerinin yanında kalmak istiyorlar.

 

 

3 YILDIR DİLEKÇEME CEVAP ALAMADIM!..

Coşkun ÖZBEK :Peki yetkililer size neler söylüyorlar? 

Yetkililer önce yurt dolacak diyorlar. 3 yıl önce dilekçemi verdim. 3 yıldır cevap alamadım. Oğlum okulu bıraktı. Kızım okula devam ediyor ancak servis gelmezse  o da bırakacağını söylüyor. Yurtta duramıyor. Çocuğum benimle birlikte durmak istiyor. 

 

Coşkun ÖZBEK: Köyde kaç çocuk var sizin durumunuzda olan? 

Benim çocuğumla birlikte 3 çocuk var. Hafta sonları geliş gidiş de sıkıntı oluyor. Olmuyor çocukları salıyorlar Ama bu çocuklar nereye gidiyor kimse sormuyor.

 

BAĞLANTI YOLLARIMIZ YAPILMADI, MAĞDUR EDİLDİK!..

 

Coşkun ÖZBEK. Köyünüzde başka ne tür sıkıntılar var? 

Köyümüz de yol yok, bu yolda herkes çalışamaz. Elektrik yok. Bazen elektrik gidiyor 3 - 4 gün gelmiyor. Bağlantı yolları yapılamadığı için İnsanlar mağdur, ilçeye gidip gelemiyorlar. Biz gerçekten burada unutulduk.

 

Buradan sadece oğlumun okulu için servisi için değil de, oradaki insanlar için de seslenmek istiyorum. Samsun'a duyurmak istiyorum. Salıpazarı'nı geçtim. Salıpazarı zaten duysa da Samsun'a git, CİMER'e git diyorlar. Olmuyor ya imkanımız yok. 

 

YOLLARI, BÜYÜKŞEHİR SALIPAZARI, SALIPAZARI BÜYÜKŞEHİR YAPACAK DİYOR!..

 

Coşkun ÖZBEK: Yol için Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüştünüz mü ? 

Tabii ki gittim!.. "Salıpazarı'na git, Salıpazarı size yardımcı olur!." dediler. Salıpazarı'na gittim; Salıpazarı da 'Büyükşehir Belediyesi bana onay verdikten sonra yapabilirim' dedi.

 

35 YILLIK YOL VE ELEKTRİK TESİSATI İLE YAŞIYORUZ, KESİNTİ ÇOK OLUYOR

Valiliği aradığımda da öyle dediler isteseler, yaparlar. Bizim Köy unutuldu, 35 yıllık yol ve elektrik ile duruyoruz. Elektrik kesintilerimz çok oluyor.

 

YEDAŞ'A ÇAĞRI!..

Coşkun ÖZBEK: "Buradan YEDAŞ yetkililerine sesleniyoruz!.. 127 zam yaptığınız elektrik paraları karşılığı, tesisatları yenileme, yatırım yapma mecburiyetiniz var!...

Ama bu köy ve sanıyorum onlarca mahalle, 35 yıllık tesisatla elektrik almaya çalışıyor. İşinizi yapın, bu köyün ve tüm köylerin elektrik sistemölerini yenileyin!.."

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN LİNKİ TIKLAYIN:

 

 https://www.youtube.com/watch?v=kRWjq9z3UEg&t=30s
 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Yatılı, Okul, Dayatması, nedeniyle, çocukları, okul, bırakan, anne, Karadeniz, Hayat'a, konuştu,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı