Yazı Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 16:27 Bu yazı 1014 kez okundu
 
ÇİFTLİK ESNAFI GERÇEKTEN CADDENİN TRAFİĞE AÇILMASINI İSTİYOR MU ?
Sedat UYGUN
 
 

Doğma büyüme Samsunluyum. Özellikle lise ,üniversite yıllarım Çiftlik Caddesi’nde geçti. Şu an yine bu caddede bir dil okulum var.

 

Son günlerde gazetelere manşet olan caddenin trafiğe açılması meselesinin tamamen tek kalemden çıkan bir haber olduğunu belirtmek isterim.

 

Otopark yapılacak binalar zaten önceden  tespit edildi .Bina sahipleri ile görüşmeler başladı fakat olumsuzluk olması durumunda fatura peşinen yine daha önceki dönemde olduğu gibi esnafa kesiliyor. İlerde yaşanacak olumsuzluklarda başlık ‘’Esnaf istedi açtık ‘’ olacak.
 

 Daha önce bitmeyen dış cephe inşaatı ve caddeyi sürekli kaplayan vinçlerde olduğu gibi .Şehir için bir karar verilecekse buna orada yaşayanlar  karar verir fakat Çiftlik  Caddesi Güzelleştirme Derneği Başkanı yanındaki yirmi kişi ile karar verip dönemin belediye başkanlarına açalım yada kapatalım şeklinde beyanat veriyor.

 

Benim gibi yüzlerce esnafın hangisine sordunuz ? Ne hakla adımıza konuşursunuz ?  Sonra pirincin taşını ayıklamak bu durumdan haberi olmayan her gün siftah etmeden kepenk kapatan esnafın başına kalıyor. Çiftlik caddesinin daha öncelikli sorunları çözülmezse sadece trafiği açmak havanda su dövmek olacaktır.

 

 

ÇİFTLİK KALİTE ,ESTETİĞİNİ KAYBETMİŞ KİŞİLİKSİZ BİR SOKAK OLDU

 

Peki nedir çiftliğin gerçek  sorunları? Çiftlik caddesinden bahsederken hep ihmal edilen asıl mesele kalite ve estetiğini kaybetmiş kişiliksiz bir yer olmasıdır. Örnek ile açıklayacak olursak, Çiftlik Caddesi’ne çok yakın olan 56’lara her gün ulusal ve uluslararası markalar gelirken aksine  Çiftlik Caddesi’nde tabelası levhası belli olmayan araplar dükkan açıyor, bir şekilde bu negatif dönüşüme uyan esnaf en fazla dükkanını döndürüyor.

 

Eskisi gibi para biriktirmek, ikinci, üçüncü şubeler açmak ya da çok fazla personel çalıştırmak zaten mümkün değil. Az personelle kaliteden ödün verilerek ayakta kalınmaya çalışılıyor ve insanlar bir yerden sonra dayanamayıp mekan kapatıyor.

 

Yıllardır hiçbir denetim yaşamayan bu derme çatma kaçak işletmeler şimdilerde belediye başkanının değişmesi ve zabıta müdürü Şeref Sarı’nın çabasıyla biraz biraz araştırılmaya başlandı. Yalnız burada dikkatlerden kaçan bir detay  daha Çiftlik Caddesi deyince aklımıza ana caddeye bakan dükkanların geliyor olması ama ara sokağa bakan ikinci üçünü sıradaki yüzlerce esnaf asıl sıkıntıyı yaşayan gruptur.

 

 Müşteri portföyü tamamen değişmiştir. Nargile elinden düşmeyen, Suriye ekmeğini ve felafeli (arap köftesi )her öğün yemeği tercih eden kabarık jöleli saçlı yaz kış parmak arası terlik ile gezen ve kadınlara dik dik bakan bir grup çoğalmıştır. Özellikle bir önceki dönem belediye başkanımız Erdoğan Tok buraları tamamen başı boş bırakarak hatta kollayarak  bugünlere gelmemizi sağlayan isim olmuştur.

 

ARA SOKAKLAR ÇÖP VE KANUNSUZLUK YUVASI HALİNE GELDİ

Çiftlik caddesinin aralara açılan sokaklarında çöp sorunu hat safhada olduğu için  herkes tarafından görülürken çoğunluğu  uyuşturucu madde kullanıcısı olan motorlu kuryeler , Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleriyle adeta ortaklaşa  çalışan ve istediği  her yere kafasına göre tezgah açan işportacılar ve kadın tüccarları yüzünden, aileler akşam saatlerinde sokağa çıkamaz oldu ve son yıllarda vatandaşlar özellikle Atakum yada Duruşehir’ e taşınmaya başladı.

 

Türk esnaf da çok sık kepenk kapatmaya başladı ve bunun asıl sebebi araç trafiği kesinlikle değildir. Son yıllarda  56’lar ve Atakum bölgesini tercih eden üniversiteli ve genç grubun ilgisini çekecek etkinlik ve mağazaların açılması da desteklenmelidir. Son olarak gram usulü dönerciler hariç tüm esnaf zor günler yaşamaktadır ve bunun çözümü  oldu bittiye getirip çiftliği araç trafiğine açmak değil tüm esnafı hatta oradan geçen vatandaşı da kapsayan bir anket düzenlemek ona göre köklü ve çözüm niteliği taşıyan kararlar vermektir .

 

 Asayişten  peyzaja temizlikten kültüre  her açıdan kapsayıcı ve çoğunlukçu bir ankete ihtiyaç vardır. Burada ankete katılacakların  yarısının  Iraklı ve Suriyeli olacağı da işin ayrıca trajikomik kısmıdır . Şaka bir tarafa biz yine de inançlıyız .

 

Çiftlik Caddesi eskisi gibi gerçek sahiplerinin olacaktır .

 
Etiketler: ÇİFTLİK, ESNAFI, GERÇEKTEN, CADDENİN, TRAFİĞE, AÇILMASINI, İSTİYOR, MU, ?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');