Yazı Detayı
02 Haziran 2020 - Salı 19:01 Bu yazı 4461 kez okundu
 
MESLEKİ EĞİTİM BİTİRİLİYOR
Rüstem KARA
 
 

 Çağımızda bilimde, sanayide gelişmiş ülkelerin en önemli özelliği yetişmiş kalifiye insan güçüdür.Bu ülkelerin hemen hepisinde mesleki eğitimin payı 50nin üzerindedir.

 

Ülkemizde ise,30 lardadır.Durum böyleyken Samsun’da açılmış olan meslek liselerinin kapatılması, birçok Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde bazı bölümlerin öğrenci tercih etmediği gerekcesiyle kapatılması tamamen plansızlık ve yeterli teşviklerin yapılmamasından kaynaklanmaktadır.  

 

 

     Samsun’da Taflan Yalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kurupelit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine taşınacak. Yani bir meslek lisesi daha öğrenci azlığı gerekçe gösterilerek kapatılıyor.

 

      Bir okulun kapatılması demek, mesleki eğitim kurumlarını ve dolayısıyla mesleki eğitimin önünü kapatmak anlamına gelmektedir.

 

      Son yıllarda Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine ve Çok Programlı Anadolu Liselerine  9. Sınıfa başlarken yeterli öğrenci kontenjanı açılmaldığı için, birçok bölüm zorunlu olarak kapanmaktadır.Dolayısıla yeterli öğrenci alttan gelmediğinden meslek okulları her an kapanma sorunu yaşamaktadır.

 

 

      Okul öncesinden ünivertiyeye kadar eğitim sistemimiz yeniden düzenlenmelidir.

 

 

     Her yıl liselere giren öğrenci sayısına göre bu yıl çok daha fazla öğrenci 66 aylık öğrencilerin  ilkokula kayıtlarından kaynaklı olarak yaklaşık 600 bin öğrenci daha sınava girecek. 2019 da yaklasık 1 milyon 200 bin olan sayı bu yıl 1 milyon 800 bin olaçak.Böylesine öğrenci yoğunluğu olduğu bir yılda bir meslek lisesi öğrenci yetersizliği gerekce gösterilerek kapatılması doğru değildir.

 

 

     Diğer taraftan sorunlu bir sınav sistemimiz var.Yapılmakta olan LGS sınavları ve açıklanan sonuçları itibarı ile gençlerimizin psikolojileri bozulmaktadır.Nüfusa göre dünyada en çok anti deprasan ilaç kullanan gençlerin ilk sıralarda olduğu ülkelerden biriyiz.

 

     Yapılmakta olan sınavlar öğrencilerin yeteneklerini değil öğrendiği bilgileri hatırlaması üzerine kurulmuştur. Bilgi boyutlu bir sınavdır.Oysaki mesleki eğitim için, meslek liseleri için,öğrencilerin bireysel farklılıklarına ve ilgi alanlarını yönelik bir değerlendirme ve yönlendirme sınav yapılmalıdır.Almanya başta olmak üzere gilişmiş bütün ülkeler bu sorunlarını yıllarca önce çözmüşler.Kısacası, LGS mesleki ve teknik eğitime geçişe uygun bir sınav değildir.

    

 

 

       Meslek Liselerine yönlerdirici teşvikler artırılmalıdır.

 

     Türkiyede bütün okulların adı Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi oldu. Önceden Ticaret Lisesi, Kız Meslek Lisesi,Turizm Meslek Lisesi, Endüsri Meslek Lisesi, Tarım Meslek Lisesi gibi daha çok isim sayabiliriz. Şimdi hepisinin adı aynı oldu. Okula en yakın oturan mahalleli bile içinde hangi bölüm olduğunu nasıl bir eğitim yapıldığını bilmediği bir meslek okulu ortaya çıktı. Adeta meslek liseleri kendi  kimlik ve kültürlerinden bağları koparıldı.Halk arasında da eski isimleriyle bilinen bu ünlü okullar artık yok.

 

      Mesleki eğitime öğrencilerin bir diğer ilgisizliği üniversite giriş sınavlarıdır. Birçok öğrenci bu nedenle bu okulları tercih etmemektedir.

 

Doğrudan sınavsız  yüksek öğretime geçiş yolu eksikleri tamamlanarak yeniden açılmalıdır.Mesleki eğitime öğrenci teşvik edilmelidir.

      Çocuklarımızın bireysel farklılıkları dikkate alınarak erken yaşta öğrenciler mesleki ve akademik eğitime yönlendirilmelidir.

 

      Mesleki eğitim öğretmenlerinin hizmet içi eğitimlerle yurtdışına gönderilmesi dahil, okulların alt yapısı donanımı, ders içerikleri yeniden düzenlenmelidir.

 

      Meslek liseleri iş alanlarına yakın işyerleri ile bağlantılı bir şekilde planlanarak, doğrudan iş alanlarına uygun çalışma ve staj imkanı sağlanmalıdır. İş yeri açma, işletme ve şirket kurma dersler içinde verilmelidir. Aldıkları diplomalar işe girişte öncelikli olmalıdır. Yetenekli öğrencilerin kendi alanlarında üniversitelere girişlerine imkan vercek kontenjan verilmelidir.

 

      Dünyada söz sahibi olmak için mesleki eğitim çağın koşullarına göre yeniden düzenlenmelidir.

 

 

      Buradan Samsun Milli Eğitim Müdürlüğüne çağrımız. Hiçbir meslek okulunu kapatmadan okul sorunu çözmeleridir.

 
Etiketler: MESLEKİ, EĞİTİM, BİTİRİLİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı